Hlavní informace

Nabízíme možnost přijet k nám na zajímavé exkurze i mimo Dny otevřených dveří. Můžete vybírat z následujících možností:


Čokoláda, která hraje všemi barvami aneb o světle, které pracuje v nanosvětě

  • Kontakt: Ondřej Klimo (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
  • Délka: cca 1-2 hodiny
  • Místo: V Holešovičkách 2, Praha 8

Na příkladu čokolády, jejíž povrch hraje všemi barvami bez jakýchkoliv chemických přísad, si objasníme záludnost pojmu „barevnost“. A následně předvedeme, jak světlo může zapisovat, číst i přenášet informace. Jak lze pomocí světla a chytrých nanočástic rozpoznat a zneškodnit nádorové buňky a jak vytvářet speciální nanostruktury, které se po ozáření laserem mění v ultracitlivé senzory.

 


Jak se entanglují fotony

  • Kontakt: Ondřej Klimo (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
  • Délka: cca 1-2 hodiny
  • Místo: V Holešovičkách 2, Praha 8

Kvantové provázání (entanglement) představuje zvláštní vazbu mezi dvěma systémy, která nemá obdobu v klasické fyzice. Projevuje se velmi silnými korelacemi v měření na jednotlivých systémech. Je to naprosto neintuitivní vazba, Albert Einstein o ní mluvil jako o „strašidelném působení na dálku.“ Existují možnosti kvantové teleportace, komunikace nebo počítání v jejichž jádru je právě jev kvantového provázání. Kvantové provázání lze realizovat na nejrůznějších mikroskopických systémech (fotonech, elektronech, i molekulách, …). V naší laboratoři můžeme generovat dvojice fotonů, které jsou v provázaných polarizačních stavech. V principu se to projevuje takovým způsobem, že měříme určitou vlastnost fotonů (polarizaci vertikální nebo horizontální) a ve chvíli, kdy změříme vlastnost (stav) jednoho fotonu, tak okamžitě víme, jakou vlastnost má druhý foton – to je způsobeno právě silnou korelací, kvantovým provázáním, mezi dvěma fotony a je to ono „strašidelné působení na dálku.“

 


Laser to je síla

  • Kontakt: Michal Němec (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
  • Délka: cca 1-2 hodiny
  • Místo: Trojanova 13, Praha 2

V rámci exkurze se dozvíte, jak vznikají laserové paprsky, jak je můžeme rozlišovat podle jejich parametrů. Jakou silou neboli výkonem může laser působit. Navštívíte univerzitní vědecké laboratoře, stejně tak i laboratoře, kde probíhá základní praktická výuka studentů. Nebude chybět ukázka laserů při generaci jedinečného monochromatického záření.