Hlavní informace

Pokud budete mít zájem, přijedeme k Vám na školu na udělat přednášku v rámci výuky. Můžete vybírat z následujících možností:


Jak se zkoumá laserová fúze a jak to všechno začalo v projektu Manhattan

  • Kontakt: Ondřej Klimo (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
  • Délka: cca 45 minut včetně diskuze ale je možné po domluvě i delší

V prosinci 2022 došlo poprvé po mnoha desetiletích výzkumu k zapálení termojaderné fúze laserem. Po krátkém úvodu do tématu termojaderné fúze a jejího zapálení si ve stručnosti povíme něco o historii i významu dosažení tohoto výsledku a také, jak k tomu přispívají počítačové simulace, umělá inteligence a jak to vlastně souvisí s Robertem Oppenheimerem.

 


Jak zviditelnit neviditelný laserový paprsek

  • Kontakt: Michal Němec (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
  • Délka: cca 45 minut včetně diskuze

Laser už je s námi více než šedesát let. Aniž bychom si to uvědomovali, potkáváme se s ním prakticky denně. V rámci přednášky si popíšeme jeho základní princip, jak takový laser funguje, jaké jsou typy laserů a v čem se liší jejich záření. Nedílnou součástí uvedené tématiky je i detekce a charakteristika laserového paprsku. Jeho aplikace rozebereme jak z pohledu vědy, tak běžné praxe.