Počítačové simulace urychlování elektronových svazků pomocí ultra-intenzivních laserů
- Kontakt: Ondřej Klimo (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
- Předpokládáme: Základní zkušenost s operačním systémem Linux a ideálně i programovacím jazykem Python
Moderní počítače nám umožňují simulovat reálné experimenty z oblastí fyziky, kde je obtížné tyto experimenty provádět a hledat jejich vhodné parametry. Mezi takové oblasti spadá i fyzika urychlování elektronových svazků pomocí intenzivních laserových pulsů. V rámci této odborné činnosti se nejprve spolu podíváme na to, jak takové simulace provádět a později se budeme věnovat stanovení vhodných parametrů experimentu, který je výhledově plánován na ultra-intenzivním laseru ELI Beamlines. Pokud bude vaše práce úspěšná, máte šanci přispět k budoucímu výzkumu v tomto významném laserovém centru. Stačí mít chuť a odvahu pracovat na něčem vědecky zajímavém a potenciálně důležitém. Pokud budete mít zájem dozvědět se víc, nebojte se mě kontaktovat a zeptat se.
Jak přeměnit světlo na hmotu?
- Kontakt: Martin Jirka (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
- Předpokládáme: Základní zkušenost s operačním systémem Linux a ideálně i programovacím jazykem Python
Jedním ze způsobů, jakým může být demonstrován známý Einsteinův vztah E=mc2, je interakce, při které spojením dvou či více fotonů vzniká hmota – elektron a pozitron. Očekává se, že tyto částice i antičástice bude možné generovat při interakci ultra-intenzivního laseru s fotony, které jsou vyzářené urychlenými elektrony. Takto komplexní fyzikální systém lze studovat pouze pomocí numerických simulací na superpočítačích. Cílem SOČ je využít tyto nástroje k identifikaci takového experimentální uspořádání, při kterém bude přeměna světla na hmotu co nejúčinnější.